ServaasLegende gevat in een glas: VanVeldeke Bier lanceert tripel
17 juni 2026 om 11:47
850 jaar na het neerschrijven van de ServaasLegende op perkament, heeft kunstenaar Peter Slegers de middeleeuwse Maastrichtse legende laten bottelen als tripelbier. Op zaterdag 20 juni vindt de officiële lancering plaats bij Café Servaas in Wyck.
Een legende die je kunt proeven
Maastricht is een stad van verhalen. Geen verhaal is echter zo verweven met de stadsidentiteit als de ServaasLegende, het relaas over de heilige Servaas dat rond 1175 door de dichter Hendrik van Veldeke als eerste grote literaire werk in de Nederlandse taal op perkament werd vastgelegd.
Die legende krijgt nu een bijzondere nieuwe gedaante: een blond tripelbier van 7,5%, hergist op de fles, met een lichtfruitig aroma, een kruidige toets en een complex smaakpalet.
Het bier is het werk van VanVeldeke Bier, een familiebedrijf opgericht door de zoons van kunstenaar Peter Slegers. Het artistieke concept achter het bier is van Slegers zelf, die dertien jaar geleden bewust voor Maastricht koos en vanuit zijn atelier aan de Stenenwal, op de plek waar de Maas en de stadsgeschiedenis samenkomen, het idee liet ontkiemen om de ServaasLegende als streekproduct te vereeuwigen: Servaaslegende Tripel.
Hendrik van Veldeke keert terug naar Wyck
De lancering op zaterdag 20 juni belooft meer te zijn dan een gewone bierpresentatie. Om 14.00 uur zal Hendrik van Veldeke, in eigen persoon, een ode aan de ServaasLegende publiekelijk voordragen op het Cörversplein in Wyck. De mythische Sleutel van Servaas vervult daarbij een bijzondere rol: hij fungeert als HemelOpener voor de traditionele fles.
Lees ook
De locatie is bewust gekozen. Café Servaas, in het hart van Wyck, is de uitgelezen plek voor een ceremonie die geschiedenis, folklore en biercultuur samensmelt.
Een legende die bijna negen eeuwen overleefde, verdient meer dan een boekenplank. Ze verdient een glas.
Route du Soleil als feestelijk decor
De lancering valt samen met het jaarlijkse straatfeest Route du Soleil, dat Wyck die dag vult met live muziek, ontmoetingen en gezelligheid. Dat maakt de dag extra feestelijk voor wie de tocht naar Maastricht maakt. Bierliefhebbers, streekgenoten en geïnteresseerden zijn welkom vanaf 13.00 uur. De toegang is gratis.
Vijf bieren, vijf verhalen
De ServaasLegende tripel is slechts het begin. VanVeldeke Bier werkt aan een reeks van vijf bieren, elk geïnspireerd op een eigen legende uit het werk van Hendrik van Veldeke. Naast de Servaas tripel zijn dat de Gouden Griffel (blond, 5%), het Demermanneke (dubbel, 6%), de Atilla (wit, 5%) en de Eneas (alcoholvrij, 0%). Die laatste vier zijn nog in ontwikkeling.
Meer informatie over het bier en het concept is te vinden op vanveldekebier.nl.