Waar ben je naar op zoek?

Inloggen op Mijn Biernet

Geen account? Registreren

Login probleem? Reset je wachtwoord

Delen

HOP ODE: Henri Reuchlin schrijft boek vol verhalen over hop

Volgen

Blijf altijd op de hoogte

Boek HOP ODE gedoopt tijdens het Fresh Hop Festival

Nieuw hopboek HOP ODE: Henri Reuchlin schrijft ode aan de hop. Het eerste exemplaar ging op het Fresh Hop Festival naar de broers van vandeStreek bier.

Henri Reuchlin, uitgever Fedor Vogel en de broers Van de Streek proosten met het boek HOP ODE
Voorplat van het boek 'HOP ODE' met illustraties van hopplanten en groene letters
Gekleurde hopbier in een bolvormig glas op een houten vat in een brouwerij

Eerste exemplaar voor de broers Van de Streek

De presentatie vond plaats in de brouwerij van vandeStreek bier, tijdens het Fresh Hop Festival. Een passende plek voor een hopboek: de Utrechtse brouwerij kweekt met Klophop zelfs haar eigen hop. Het eerste exemplaar ging naar de broers Sander en Ronald van de Streek, die samen de brouwerij runnen.

Een ode aan plant, teler en brouwer

Henri Reuchlin, auteur van HOP ODE, legde tijdens de presentatie uit waarom hij het boek schreef:

Dit boek is mijn ode aan de hop, de plant zelf, maar ook aan de telers, de handelaars en de bierbrouwers. Deze bijzondere plant heeft de loop van de biergeschiedenis ingrijpend beïnvloed. Brouwen groeide uit van een huiselijke bezigheid tot een ambacht en industrie. Het is geen studieboek of boek vol brouwinstructies. Het is wel een verzameling verhalen die vertellen over de veelzijdigheid van de hopplant, overigens familie van de cannabis, maar je wordt er niet high van.

Een groot deel van de verhalen verscheen eerder in Bier! magazine en Brouw! magazine, of op de blog van Reuchlins eigen BIERburo. Reuchlin is een bekend gezicht in de Nederlandse bierwereld. Hij is onder meer betrokken bij StiBON Bieropleidingen, de Dutch Beer Challenge en de Week van het Nederlandse Bier, en schreef eerder de boeken Van brood tot Brood en Rivier van Bier.

Hop in vier gangen

Het boek is opgebouwd als een menu. Reuchlin licht de opbouw toe:

Mijn ode aan de hop serveer ik in vier gangen. Bij de eerste gang duik ik in de hop als plant. Hoe groeit ze, wat heeft ze nodig? Bij de tweede gang bespreek ik verschillende hopvariëteiten. Waar komen ze vandaan, wat maakt ze uniek? Als toetje komen verschillende biertypen aan bod waarin hop de eerste viool speelt. Het boek sluit ik af met nog een paar laatste hoppige verhalen als nadrukkertje.

Lees ook

De uitgever ziet het boek als naslagwerk voor (hobby)brouwers, biersommeliers en bierliefhebbers, en tipt het ook als cadeau voor de feestdagen. Wie altijd al wilde weten waarom die IPA naar grapefruit ruikt, kan hier zijn hart ophalen.

Prijs en verkrijgbaarheid

Het boek HOP ODE van Henri Reuchlin met hopbellen op de omslag HOP ODE kost € 36,95 en is alleen te bestellen via de webshop van Bier! magazine. Het boek is verschenen bij Birdy Publishing uit Zwijndrecht, de uitgever van dat blad.

  • Ondertitel: Een caleidoscoop van verhalen rond de fascinerende plant die we hop noemen
  • 224 pagina's, volledig in kleur en rijk geïllustreerd
  • Hardcover, genaaid gebonden, formaat 17 x 24 cm
  • Nederlandstalig, eerste druk, oktober 2026