Beoordeeld door mystery guests
Heerlijk Getapt is het kwaliteitsprogramma waarmee Heineken laat meten hoe goed er in de horeca getapt wordt. Mystery guests brachten dit jaar meer dan 3.000 bezoeken aan zo'n 1.500 horecazaken. Ze beoordelen niet alleen het bier in het glas, maar ook de service, de sfeer en de totale ervaring.
De score valt uiteen in drie onderdelen: tapkwaliteit, gastvrijheid en gezelligheid. Wie na meerdere bezoeken op een 8 of hoger uitkomt, krijgt het keurmerk Heerlijk Getapt. Bijna 800 zaken haalden dat dit jaar, ruim de helft van alle bezochte adressen.
De Bonte Os en 't Zeeltje gingen daar ruim overheen. Zij scoorden op alle drie de onderdelen de maximale score en kwamen zo uit op een 10. Heineken bevestigde ons desgevraagd dat zij dit jaar de enige twee horecazaken zijn die dat lukte.
"Het eerste biertje zet de toon"
Bij Café De Bonte Os in Delft nam André Lubach de score in ontvangst.
Gastvrijheid zit in veel dingen, maar het eerste biertje zet vaak direct de toon. Dat we op tapkwaliteit een 10 scoren, laat zien dat we geen genoegen nemen met goed, maar altijd streven naar het allerbeste.
Bij Restaurant 't Zeeltje in Bleiswijk ging de erkenning naar het team van Melanie Zeelenberg.
Voor ons draait gastvrijheid om de details. Een perfect getapt biertje hoort daar absoluut bij. Dat we hiervoor een 10 krijgen, is een prachtig compliment voor ons hele team.
Waarom tappen vakwerk is
Een goed glas bier lijkt vanzelfsprekend, maar er gaat meer in om dan de hendel overhalen. De temperatuur van het bier, de reiniging van de leidingen, een vetvrij glas, de hoek waaronder je inschenkt en de dikte van de kraag bepalen samen wat de gast proeft. Een biertje dat te warm de tap verlaat of in een glas met zeepresten komt, verliest zijn schuim en daarmee een deel van zijn aroma.
Dat is ook precies waarom brouwers erin investeren. Heineken traint naar eigen zeggen jaarlijks ruim 10.000 horecamedewerkers in taptechniek en bierkennis. Wil je weten welke merken er in Nederland eigenlijk het meest uit de tap komen, lees dan welke bieren in Nederland het vaakst worden getapt.
Wat de score wel en niet zegt
Er hoort een kanttekening bij. Heerlijk Getapt is geen onafhankelijke horecatest, maar een programma van Heineken zelf, uitgevoerd bij zaken die Heineken tappen. Een café dat uitstekend werk levert met een ander merk komt er dus niet in voor, en de beoordeling zegt niets over het bieraanbod of de speciaalbierkaart.
Dat maakt de score niet minder waard. De onderdelen waarop gemeten wordt, schoon materiaal, de juiste temperatuur en een gastvrije bediening, zijn precies de dingen waar elke bierdrinker iets van merkt. Een 10 betekent gewoon dat het daar goed zit.
Eerder schreven we al over de beste biertapper van Nijmegen en over de opmars van Heineken 0.0 op de tap.